Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątkowych warsztatów kosmetycznych przygotowanych przez Ogólnopolska GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Spotkanie rozpoczęło się od części informacyjnej w formie wykładu. Obecne Panie dowiedziały się m.in. jak dbały o siebie kobiety w dawnych czasach, mogły podziwiać archaiczne przyrządy do stylizacji fryzur czy zgromadzone opakowania i kosmetyki, puderniczki, sentymentalne i finezyjne flakoniki. W części praktycznej uczestniczki już same, krok po kroku wykonywały swoje kremy wg starych receptur.

Mamy nadzieję, że warsztaty umiliły Paniom piątkowe popołudnie i dostarczyły wiele radości 
Warsztaty organizowane były w ramach projektu "Dziewczęta z tamtych lat". Patronat: Fundacja Totalizatora Sportowego 

  

         

W sobotnie popołudnie 17 lutego czytelnia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie zamieniła się w wybieg - jak w najlepszych domach mody. Pokaz Mody Retro lat 20. i 30.  został zorganizowany w ramach projektu „Dziewczęta z tamtych lat”. Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Totalizatora Sportowego. Modelkami były osoby należące do  Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które oprócz oryginalnych strojów przywiozły ze sobą rekwizyty, elementy garderoby czy kosmetyki, które  królowały w latach 20. i 30. Członkinie Grupy poprzez swoja działalność kultywują pamięć o bohaterskich kobietach.

Zmiany kulturowe, postęp technologiczny posuwający do przodu cywilizację przyczynił się też do zmian kanonów piękna. Pokaz był doskonałym pretekstem do przekazania zgromadzonej publiczności informacji historycznej o zmieniającej się roli kobiety początkiem XX wieku. Dopełnieniem pokazu była wystawa sylwetek znanych kobiet (również naszej gminy), podkład muzyczny z tamtych lat oraz merytoryczna narracja towarzysząca prezentacji strojów.

Niecodzienne wydarzenie przyciągnęło sporą widownię. Było gwarno, ciekawie  i wesoło. Prowadząca pokaz Pani Joanna Rozwoda, zwróciła uwagę na zaangażowanie i skupienie zgromadzonej publiczności. Cieszymy się, że poprzez takie działania integrujemy pokolenia i popularyzujemy zarówno przeszłość jak i przyszłość naszego dziedzictwa.

tekst i zdjęcia Małgorzata Uchyła