Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 37

Dla dzieci

Tradycyjnie już w lipcu zapraszamy najmłodszych na

WAKACYJNY MARATON TEATRALNY

 

 

  • Odsłony: 65

Ś.p. Dr Franciszek Maga

Odszedł nasz "Amicus Certus"

 

 

To niestety prawda... szok i niedowierzanie, spoczywaj w pokoju Panie Doktorze!

Do końca pracował dla Bestwiny
Dr n. med. Franciszek Maga (1923 – 2017)

Byłem potrzebny Bestwinie, Bestwina mnie potrzebowała i ja potrzebowałem Bestwiny (dr n. med. Franciszek Maga)

Osierocił nasz wszystkich. 12 czerwca 2017 roku odszedł człowiek, którego znał każdy i który znał po imieniu prawie każdego z nas. Pokolenia mieszkańców właśnie Jemu zawdzięczają swe zdrowie, zaś Bestwina zawdzięcza swój współczesny wizerunek. Syn tej ziemi, harcerz, sportowiec, lekarz radiolog, społecznik, jubilat, samorządowiec... po prostu Nasz Doktor, nazywany przez niektórych „Bestwińskim Judymem” lub inaczej „Człowiekiem na miarę epoki”. Ta epoka kończy się z Jego śmiercią.
Zanim odszedł, pozostawił nam duchowy testament. Jest to książka „Bestwina i moja droga”, 400 – stronicowe dzieło zawierające historię życia i działalności Franciszka Magi od narodzin po wiek podeszły. Wszystko to ukazane na tle dziejów Bestwiny i całego kraju. Szczęśliwe dzieciństwo zostało przerwane przez koszmar wojny. Przyszły następnie niełatwe studia, służba wojskowa, kariera zawodowa, życie rodzinne (ślub w r. 1953) i powrót do rodzinnej wsi. Pan Doktor odnalazł tutaj kolejne powołanie: pracę dla lokalnej społeczności. Zaangażował się w budowę Ośrodka Zdrowia – w nim pracował niemal aż do końca swych dni. Jego zasługą jest gazyfikacja wsi, Urząd Pocztowy, Dom Strażaka, Dom Sportowca, przedszkole, kaplica cmentarna, przyczynił się tego, by w naszych domach była bieżąca woda. Znaczne zasługi położył w kwestii oddalenia widma rozbudowy czechowickiej rafinerii na terenach Podkępia. Walczył o reaktywowanie gminy Bestwina w latach administracyjnej zależności od Czechowic – Dziedzic. To m.in. dzięki Franciszkowi Madze do Bestwiny mógł powrócić z Niemiec zrabowany w 1941 r. dzwon „Król Chwały”.
Nie sposób wyliczyć wszystkich odznaczeń, jakimi Zmarły został uhonorowany w ciągu całego życia. W jednym z wywiadów mówił „nie pracowałem dla medali” i faktycznie zawsze okazywał wrodzoną skromność, doceniali Go wszakże inni. Od Akcji Katolickiej otrzymał medal „Pro Consecratione Mundi”, od Powiatu Bielskiego nagrodę w dziedzinie upowszechniania kultury, od gminy Bestwina tytuł Honorowego Obywatela, od TMZB godność Honorowego Członka. Szereg wysokich odznaczeń państwowych i lekarskich dopełnia obrazu całości.
Kamienną pamiątką dokonań ś.p. F. Magi jest krzyż przydrożny w Bestwince ufundowany w 1863 r. przez Franciszka i Zofię Wyrobków upamiętniający zmarłego syna Jana. W r. 2012 dr Maga był inicjatorem gruntownej odnowy krzyża. W ten sposób oddał hołd swoim przodkom. Rok wcześniej dokonał tego samego zabiegu z krzyżem Magów pod ojcowizną w Bestwinie. Należy również wspomnieć o krzyżu na cmentarzu w Bestwinie, także odrestaurowanym staraniem Franciszka Magi.
Umarł, robiąc to, co kocha, można powiedzieć, że „na stanowisku”. Jego pacjenci nie wyobrażali sobie, by mógł leczyć ich kto inny, bo dla każdego miał dobrą radę, uśmiech, słowa pocieszenia. Był przyjacielem całych rodzin, świętował narodziny i śluby, chodził na większość pogrzebów na bestwińskim cmentarzu. Z wiekiem coraz bardziej pochylony, coraz bardziej kruchy... ale trwał jako łącznik pomiędzy „dawnymi a nowymi laty”.
W zawodzie lekarza dr Franciszek Maga pracował przez 65 lat, przy czym w Bestwinie rezydował od r. 1958. Przyświecała Mu maksyma: „salus aegroti suprema lex esto” – zdrowie chorego najwyższym prawem. Inna sentencja bliska sercu Zmarłego to „Zdrowie ludu – dziełem ludu”. Pozostawiłeś po sobie Panie Doktorze nieutulony żal – za poetą Horacym powtarzamy jednak „nie wszystek umrę” – a Ty żyjesz w swym bogatym dziedzictwie.

SL

 

 

 

  • Odsłony: 81

Tylko w czerwcu

Uwaga!

 Wszyscy, którzy jeszcze nie są naszymi Czytelnikami, teraz mają niezwykłą okazję! otóż na każdego, kto w miesiącu czerwcu zapisze się do naszej Biblioteki- czeka atrakcyjny prezent w postaci audiobooka!

Zapraszamy- w sam raz do posłuchania w czasie wakacyjnych wyjazdów!

  • Odsłony: 60

Arkadiusz Niemirski w Bestwinie

Spotkanie gimnazjalistów z Bestwiny ze znanym pisarzem Arkadiuszem Niemirskim, było niezwykle ciekawe i przebiegało w luźnej atmosferze. Myślę, że zarówno sam pisarz jak i słuchacze byli bardzo zadowoleni ze spotkania.

  • Odsłony: 70

Igłą malowane

Zapraszamy na wystawę prac haftowanych krzyżykami.

Tematyka różnorodna - od kwiatów i martwej natury po portrety i malarstwo.

Do podziwiania przez cały czerwiec.

 

Programy:

Odwiedziło nas: Dziś 5 Wczoraj 21 W tym tygodniu 93 W tym miesiącu 454 Wszystkich 162633

Wydarzyło się:

 

W LIPCU-

2010-07-05     Powrót dzwonu
W dniu 5 lipca powrócił do swej Ojczyzny dzwon z 1504 roku zarekwirowany przez hitlerowców w 1941 roku. Dzwon odnalazł swe dawne miejsce na wieży bestwińskiego kościoła.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech