Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 7

Kto wygrał V Grę Wiejską w Bestwinie?

 

Ile okien jest w bibliotece, czyli V Gra Wiejska rozstrzygnięta!

 

            Doroczna Gra Wiejska organizowana przez Gminną Bibliotekę publiczną gwarantuje wielkie emocje i wspaniałe nagrody. Sprzęt multimedialny czeka na każdego śmiałka, który „podejmie rękawicę”, odpowie na niełatwe pytania i poszuka odpowiedzi na terenie Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa. 14 września w czytelni GBP miał miejsce finał trwającej przez całe wakacje zabawy.

            Ile jest okien w bibliotece w Janowicach? Podaj pełną nazwę, model, rok produkcji nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego z Kaniowa oraz kto jest jego producentem? Ile jest schodów do obiektu o takich współrzędnych: 49°55'11.6"N 19°04'05.0"E ? Podaj hasło widoczne w bankomacie Banku Spółdzielczego w Bestwinie.  - to niektóre z pytań ułożonych przez organizatorów. Niekiedy sprawiały one graczom trudność, ale ci, którzy oddali odpowiedzi w wyznaczonym terminie, nie pożałowali. Dostarczono w sumie osiem arkuszy z rozwiązaniami, a nikt nie odszedł z kwitkiem. Z kolei zwycięzcy, czyli Zuzanna Osowska i Mateusz Nycz mieli pierwszeństwo w wyborze nagród. Fundatorami byli Bank Spółdzielczy Czechowice – Dziedzice – Bestwina reprezentowany przez prezes zarządu Agatę Dąbrowską, radca prawny Mariusz Boruch i firma ITSys Krzysztof Nowak. Patronat honorowy sprawował wójt Artur Beniowski, a medialny - „Magazyn Gminny”.

            Dyrektor GBP Teresa Lewczak podziękowała za trud włożony w grę prowadzoną pod hasłem „Poznajemy gminę Bestwina”. W podsumowaniu udział wzięli ponadto przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik i wiceprzewodniczący Stanisław Nycz.

 

Sławomir Lewczak

 

Galeria zdjęć >>>>TUTAJ

  • Odsłony: 94

Wakacyjny Maraton Teatralny

Na początek teatralnego maratonu dla dzieci przedstawienie "Lisek Chytrusek" w wykonaniu aktorów Teatru Pracownia KWADRYGA.

Przy licznie zgromadzonej publiczności - ponad 200 osób i przy żywiołowym udziale dzieci, Lisek poniósł zasłużoną karę i zło zostało pokonane.

więcej zdjęć w GALERII

Studio Teatralne SZTUKA - Czerwony Kapturek

 -Smok wawelski

 -Lampa Alladyna

- Pan Twardowski

 

  • Odsłony: 205

V Gra Wiejska

Już zaczynamy!

 

Szczegóły, regulamin i zadania TUTAJ

 

A wspaniałe nagrody już czekają!

 

Zachęcamy również do przygotowania odpowiedniego stroju w konkursie "Wieś bogata, wieś biedna"

 

Uwaga!

 

Rozstrzygnięcie V Gry Wiejskiej, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

odbędzie się 14 września - piątek - o godz. 17.00

Zapraszamy uczestników i sympatyków!

Przypominamy, że wg Regulaminu nagrody trzeba odebrać osobiście w dniu ogłoszenia.

 

 

  • Odsłony: 125

Piłkarz skazany na książki

 

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem – promocja książki „Ciągle na spalonym”

Po roku powrócił do Bestwiny najlepszy futbolista wśród literatów! Zbigniewa Masternaka pamiętają z pewnością kibice meczu reprezentacja pisarzy polskich – samorządowcy gminy Bestwina. Autor znakomitego, autobiograficznego cyklu „Księstwo” wydał tym razem pozycję poświęconą swojej największej pasji – oczywiście piłce nożnej. W dniu 25 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera reportażu „Ciągle na spalonym” w którym to Masternak opisuje swoje boiskowe perypetie.
Na Ligę Mistrzów szans nie miał – podczas gdy inni intensywnie trenowali już od dziecka – on pomagał w pracach polowych i leczył trapiące go kontuzje. Zdołał jednak pograć w Koronie Kielce i następnie święcić triumfy w futbolu amatorskim czy też… błotnym. Jak wyznał: „Dziś 11-12 lat to już zdecydowanie za późno na pierwsze treningi, Odstajemy od Zachodu, bo tam do klubów przychodzą już kilkulatki. Pomału się to jednak zmienia, mój syn Wiktor szkolił się w akademiach FC Barcelony czy Legii Warszawa. Także w gminie Bestwina do piłki garną się coraz młodsze dzieci, czego wyrazem są sukcesy i liczne turnieje żaków bądź młodzików.
Z kolegami – pisarzami Zbigniew Masternak zwiedził niemal całą Polskę i Europę. Toczył boje z kadrą aktorów, polityków, radców prawnych oraz księży. Wszędzie gdzie się pojawiał, starał się promować polską kulturę i literaturę co jak widać działało, gdyż książki gościa naszej biblioteki przetłumaczono na języki niemiecki, serbski, bułgarski, macedoński, białoruski, ukraiński, rosyjski, wietnamski i mongolski. Najnowsza publikacja, „Ciągle na spalonym” powstała na kanwie piłkarskich doświadczeń z pomocą małżonki Renaty – autorki fotografii.
W książce znalazło się ponadto wspomnienie z Bestwiny: „Ciekawą imprezę przygotowała pani Teresa Lewczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. W ramach Tygodnia Bibliotek zmierzyliśmy się z Reprezentacją Gminy Bestwina i dostaliśmy lanie 8:5. Możemy się tłumaczyć, że zagraliśmy rezerwowym składem, ale wójt Artur Beniowski i spółka byli zdecydowanie lepsi. Mimo tego, że omal nie spóźniliśmy się na mecz transportowani przez Krzysztofa Grykę który jak zwykle pomylił trasę i zacząłem grać bez rozgrzewki, to wypadłem całkiem przyzwoicie. Zdobyłem trzy ładne bramki (ponadto raz trafiłem w słupek i raz w poprzeczkę, czym znacząco podreperowałem sobie bilans w drużynie pisarzy. 50 meczów – 53 gole, czyli im jestem starszy, tym skuteczniejszy”.

 

tekst i foto: S .Lewczak

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 53 Wczoraj 54 W tym tygodniu 230 W tym miesiącu 1532 Wszystkich 192033

Wydarzyło się:

 

Wrzesień-

1932-09-00     Józef Haller
W 1932 roku odwiedził swych żołnierzy w Bestwinie Generał Józef Haller. Na pamiątkę tego wydarzenia zasadzono lipę.

2013-09-09

Otwarto w Bestwinie Ośrodek Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, za patrona został przyjęty Św. Arcybiskup Józef Bilczewski


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech