Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 22

Zapraszamy na podsumowanie

Uwaga!

Informujemy wszystkich Uczestników i Sympatyków VI Gry Wiejskiej "Poznajemy Gminę Bestwina",

że ogłoszenie wyników Gry i wręczenie nagród nastąpi w dniu 11 września (środa) o godz. 17.00

w Bibliotece w Kaniowie (ze względu na remont Biblioteki w Bestwinie).

Jednocześnie anulujemy konkurs na strój pn. "Nowoczesna wieś"

 

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem nagrodę należy odebrać osobiście w dniu ogłoszenia wyników.

  • Odsłony: 24

Kwiaty na lato

Zapraszamy na piękną, kwiatową wystawę

  • Odsłony: 33

Mojej Przyjaciółce Natalii Rolleczek

fot. T.Lewczak

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Natalii Rolleczek. Była dla mnie nie tylko wspaniałą pisarką, autorką znaną i cenioną, ale była przede wszystkim Wielką Przyjaciółką. Mimo znacznej różnicy wieku, zostałam niemal zmuszona, aby nie zwracać się do Niej "Pani" tylko "Ty" (powiedziała tak: "jak mi nie będziesz mówić Ty, to ja tu klęknę na kolana ...) i tak dostąpiłam ogromnego zaszczytu.

Poznałyśmy się w 2003 roku, podczas Jej pobytu u znajomego księdza  w naszej Gminie, w Janowicach. Dowiedziawszy się o Jej obecności, pośpieszyłam tam aby poznać Autorkę "Drewnianego różańca". Zobaczyłam Ją siedzącą przed domkiem na schodkach, całą w błękitach, z warkoczem, zajadającą jogurcik. Zostałam bardzo serdecznie przyjęta i tak to się zaczęło. Były spotkania autorskie w naszej bibliotece, spotkania prywatne także w moim domu, dyskusje o książkach i życiu. Poznałam Jej życie, a Ona moje. Miałam zaszczyt pomagać Jej przy pisaniu powieści "Ziemia udręczona", a także baśni "Śliczne łabędziątko" oraz "Dziwne przygody Michałka z ćmą, kretem i kogutem na łące"(która została opatrzona dedykacją: Teresie Lewczak bibliotekarce z Bestwiny).

Potem wielokrotnie wracała do Bestwiny. A ja miałam okazję kilkakrotnie odwiedzić Ją w Krakowie. Nasza biblioteka otrzymała od Niej w darze 135 egz. książek - wszystkie one są widoczne w naszym katalogu pod nazwą "Kolekcja Natalii Rolleczek". Później zaczęły się kłopoty zdrowotne i nasz kontakt stał się bardziej korespondencyjny, chociaż spotkałyśmy się jeszcze w Olkuszu. Pamiętam , jak bardzo się cieszyła, kiedy zorganizowaliśmy akcję "Kartka dla Natalii" i na Jej urodziny czytelnicy nadesłali ponad 100 kartek z życzeniami.

Zostawiła po sobie wiele książek, ale przede wszystkim zostawiła pustkę w moim sercu. Kochana Natalio, będzie mi Ciebie bardzo brakować, byłaś Wielkim i mądrym Człowiekiem, pełnym pogody mimo trudnych chwil.

Zapisałaś nam w naszej kronice: "Do końca mego życia i jeszcze w zaświatach (jeśli się do nich dostanę!) będę pamiętać wzruszające spotkanie autorskie w bibliotece, za które najserdeczniej dziękuję paniom bibliotekarkom, które są największymi przyjaciółkami każdej trudzącej się pisarki i pisarza. Natalia Rolleczek".

 

Spoczywaj w pokoju!

Nigdy o Tobie nie zapomnę!

Teresa Lewczak

 

 

 

fot. T.Lewczak

  • Odsłony: 82

VI Gra Wiejska

Jak co roku o tej porze, zapraszamy do udziału w naszej wakacyjnej zabawie.

A atrakcyjne nagrody czekają!

Sponsorzy,regulamin i zagadki są widoczne >>>TUTAJ

  • Odsłony: 63

Teatralne wakacje

Jak co roku zapraszamy na przedstawienia:

 

 

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 16 Wczoraj 26 W tym tygodniu 125 W tym miesiącu 470 Wszystkich 206105

Wydarzyło się:

 

Sierpień-


2003-08-02     ks. J. Wieczorkiewicz
W dniu 2.08.2003r. zmarł nagle ks. Jacek Wieczorkiewicz
 
1939-08-27     Okopy
W dniu 27.08.1939 roku mieszkańcy Bestwiny szli do Czechowic kopać okopy
 
1951-08-30     Ks. J. Rogoziński
W dniu 30.08.1951r. zmarł ks. kanonik Józef Rogoziński, proboszcz w Kaniowie

 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech