Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 59

Byliśmy w Chinach

Chiny odczarowane - spotkanie z Anną Jaklewicz

 

 

Próbować opisać Chiny całościowo to jak porywać się na liczenie ziarenek piasku na pustyni. Państwo Środka zdumiewa takim ogromem kultur, języków, zwyczajów, potraw i krajobrazów, że przy bezpośredniej konfrontacji bledną wszelkie stereotypowe wyobrażenia. Przybysz z dalekiej Europy bywa przekonany, że Chińczyk świetnie zna sztuki walki, żyje spowity nieustannym smogiem a na obiad zjada psa lub kota. Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i autorka książek o Azji, traktuje z przymrużeniem oka nasze utarte klisze utrwalone przez Hollywood. W Chinach pracowała przez dwa lata, systematycznie wraca tam jako przewodnik wycieczek… a 5 października przyjechała do Bestwiny, by pokazać czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej "Chiny z  dala od wielkiego miasta".
   Właśnie taki podtytuł nosi książka pani Anny "Niebo w kolorze indygo" (napisała również fascynującą relację z pobytu w Indonezji). Opowieść jest interesująca z wielu względów: nie znajdziemy w niej Wielkiego Muru, Pekinu czy Szanghaju, za to udamy się do prowincji Syczuan albo Junnan. Będziemy uczestniczyć w Święcie Bambusowych Fletów celebrowanych przez lud Dong bądź w weselu kobiety ze społeczności Bai. Poznamy niezwykłe fryzury pań Miao a także zajrzymy do wnętrza nietypowych ziemnych domów.  To tylko niektóre z opisanych niezwykłości. Anna Jaklewicz w przystępny sposób zaprezentowała je na slajdach, przy okazji "przemycając" kilka swoich osobistych refleksji. Zauważyła, że Chiny zmieniają się w błyskawicznym tempie, polepsza się stopa życiowa mieszkańców wydających coraz więcej pieniędzy na poznawanie własnego państwa. Komunizm w zasadzie pozostał tam tylko na płaszczyźnie oficjalnej. Poza tym kraj niestety drożeje. Za bilet wstępu do parku narodowego i dodatkowe atrakcje na jego terenie można wydać równowartość nawet kilkuset polskich złotych. Na całe szczęście nie wszędzie niebo bywa zadymione a dania z domowych pupili wcale nie są taką oczywistością - kuchnia, a właściwie kuchnie chińskie bardzo się różnią w zależności od regionu. Podobno suszona przez siedem lat świnia smakuje całkiem przyzwoicie.
    W "chińskim wieczorze" uczestniczyło wielu mieszkańców naszej gminy zainteresowanych tematyką Dalekiego Wschodu. Nawet mecz Armenia - Polska nie odwiódł gości od wspaniałej, choć przecież wirtualnej wyprawy. Przybył wójt Artur Beniowski, stawiła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kaniowa dowodzona przez druha Jarosława Bierońskiego. Jak zawsze można było nabyć książkę z osobistym autografem autorki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

S.L. bestwina.pl

 

więcej zdjęć TUTAJ

  • Odsłony: 78

Podróż do Chin

W ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia powołania Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie

zapraszamy Czytelników na spotkanie z pisarką i podróżniczką

Anną Jaklewicz

Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolożka. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci.
Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.
Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
www.annajaklewicz.pl

 

Temat spotkania- "Chiny z dala od wielkiego miasta"

Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka.
Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się
w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki ‘Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”
Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka - weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.


 

Zapraszamy w dniu 5 października o godz. 17.00 do naszej czytelni. Podczas spotkania będzie możliwość zdobycia książki Autorki z autografem!

Wstęp wolny!

 

 

 

 

  • Odsłony: 77

IV Gra Wiejska rozstrzygnięta

Finał  Gry Wiejskiej - Łukasz Rauer zwycięzcąW Gminnej Bibliotece Publicznej 20 września zakończyła się IV Interaktywna Gra Wiejska "Poznajemy Gminę Bestwina". To pierwsza w Polsce inicjatywa tego typu - uczestnicy wykonując różnorodne zadania uczą się geografii i historii naszej ziemi, zaznajamiają się z sylwetkami sławnych mieszkańców i przy okazji  trenują szare komórki. Rokrocznie honorowy patronat nad Grą sprawuje wójt gminy Bestwina Artur Beniowski a patronat medialny - "Magazyn Gminny".
 Z dziesięcioma podanymi na stronie internetowej zadaniami zmierzyło się w sumie osiemnastu graczy a zatem więcej niż w latach ubiegłych. Z pewnością na wzrost frekwencji wpływ miały atrakcyjne nagrody: smartfon, kamera sportowa, gogle do smartfona, głośnik Bluetooth itd. Wszystko to ufundowane przez sponsorów - Bank Spółdzielczy Czechowice - Dziedzice - Bestwina, Radcę Prawnego Mariusza Borucha a także firmę  ITSys Krzysztof Nowak.
Co sprawiło najwięcej kłopotów? Było kilka "pułapek" ale przecież są one konieczne, by zbytnio nie zaniżać poziomu. Oto pytanie nr 8, z gatunku tych trudniejszych : "Na cmentarzu w Janowicach stań przed Krzyżem przodem, idź 3 groby w lewo, 2 do tyłu, 4 w prawo, 1 do tyłu i 1 w prawo. Napisz czyj to jest grób, z datami życia" (chodziło o Zofię i Floriana Kubików). Z kolei specjalnych problemów nie nastręczało zadanie 6: "Podaj hasło widoczne w bankomacie Banku Spółdzielczego w Bestwinie". Niekiedy trzeba było się nachodzić i na przykład zrobić sobie zdjęcie na tle boisk do kajak - polo - jednakże czas na dostarczenie rozwiązań wynosił aż dwa miesiące.
Podczas gali finałowej graczy i pozostałych gości przywitała dyrektor GBP Teresa Lewczak. Przybył do biblioteki przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, dyrektor Banku Spółdzielczego Agata Dąbrowska a wraz z nimi… przedstawiciele dawnych, spotykanych na wsi zawodów! Tradycją Gry Wiejskiej stało się bowiem spotkanie przebierańców. W czytelni stawił się rolnik, piekarz, szewc, nie zabrakło krawcowej, gospodyni oraz… pustelnika.
Wyniki tegorocznej Gry Wiejskiej przedstawiają się następująco: I miejsce i główna nagroda: Łukasz Rauer, II - Bernadeta Kozyra, III - Jakub Rusin, Kacper i Tomasz Caputa, Weronika Czana, Sławomir Frączek. Przyznano także nagrodę specjalną za najlepsze przebranie - bon o wartości 200 złotych na zakup książek w księgarni "Na Lesisku". Wyróżnienie to zdobyła Weronika Czana w stroju gospodyni. Warto nadmienić, że udział wzięło wiele osób spoza gminy Bestwina co wskazuje na coraz większą popularność zabawy.

Programy:

Odwiedziło nas: Dziś 15 Wczoraj 13 W tym tygodniu 144 W tym miesiącu 439 Wszystkich 165364

Wydarzyło się:

 

LISTOPAD-


-1.11.1903 ur. się ks Zygmunt Krywult, aresztowany przez Gestapo w lipcu 1943r., przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau, zmarł na gruźlicę 9.10.1945 w Gerden k. Hanowerru


-15.11.1914r. ur. się Jan Bigos- mieszkaniec Bestwinki, łącznik AK, aresztowany we wrześniu 1943r. zginął w publicznej egzekucji w Jeleśni 31.01.1944 roku.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech