Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 15

Podróż do Chin

W ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia powołania Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie

zapraszamy Czytelników na spotkanie z pisarką i podróżniczką

Anną Jaklewicz

Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolożka. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci.
Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.
Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
www.annajaklewicz.pl

 

Temat spotkania- "Chiny z dala od wielkiego miasta"

Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka.
Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się
w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki ‘Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”
Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka - weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.


 

Zapraszamy w dniu 5 października o godz. 17.00 do naszej czytelni. Podczas spotkania będzie możliwość zdobycia książki Autorki z autografem!

Wstęp wolny!

 

 

 

 

  • Odsłony: 14

IV Gra Wiejska rozstrzygnięta

Finał  Gry Wiejskiej - Łukasz Rauer zwycięzcąW Gminnej Bibliotece Publicznej 20 września zakończyła się IV Interaktywna Gra Wiejska "Poznajemy Gminę Bestwina". To pierwsza w Polsce inicjatywa tego typu - uczestnicy wykonując różnorodne zadania uczą się geografii i historii naszej ziemi, zaznajamiają się z sylwetkami sławnych mieszkańców i przy okazji  trenują szare komórki. Rokrocznie honorowy patronat nad Grą sprawuje wójt gminy Bestwina Artur Beniowski a patronat medialny - "Magazyn Gminny".
 Z dziesięcioma podanymi na stronie internetowej zadaniami zmierzyło się w sumie osiemnastu graczy a zatem więcej niż w latach ubiegłych. Z pewnością na wzrost frekwencji wpływ miały atrakcyjne nagrody: smartfon, kamera sportowa, gogle do smartfona, głośnik Bluetooth itd. Wszystko to ufundowane przez sponsorów - Bank Spółdzielczy Czechowice - Dziedzice - Bestwina, Radcę Prawnego Mariusza Borucha a także firmę  ITSys Krzysztof Nowak.
Co sprawiło najwięcej kłopotów? Było kilka "pułapek" ale przecież są one konieczne, by zbytnio nie zaniżać poziomu. Oto pytanie nr 8, z gatunku tych trudniejszych : "Na cmentarzu w Janowicach stań przed Krzyżem przodem, idź 3 groby w lewo, 2 do tyłu, 4 w prawo, 1 do tyłu i 1 w prawo. Napisz czyj to jest grób, z datami życia" (chodziło o Zofię i Floriana Kubików). Z kolei specjalnych problemów nie nastręczało zadanie 6: "Podaj hasło widoczne w bankomacie Banku Spółdzielczego w Bestwinie". Niekiedy trzeba było się nachodzić i na przykład zrobić sobie zdjęcie na tle boisk do kajak - polo - jednakże czas na dostarczenie rozwiązań wynosił aż dwa miesiące.
Podczas gali finałowej graczy i pozostałych gości przywitała dyrektor GBP Teresa Lewczak. Przybył do biblioteki przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, dyrektor Banku Spółdzielczego Agata Dąbrowska a wraz z nimi… przedstawiciele dawnych, spotykanych na wsi zawodów! Tradycją Gry Wiejskiej stało się bowiem spotkanie przebierańców. W czytelni stawił się rolnik, piekarz, szewc, nie zabrakło krawcowej, gospodyni oraz… pustelnika.
Wyniki tegorocznej Gry Wiejskiej przedstawiają się następująco: I miejsce i główna nagroda: Łukasz Rauer, II - Bernadeta Kozyra, III - Jakub Rusin, Kacper i Tomasz Caputa, Weronika Czana, Sławomir Frączek. Przyznano także nagrodę specjalną za najlepsze przebranie - bon o wartości 200 złotych na zakup książek w księgarni "Na Lesisku". Wyróżnienie to zdobyła Weronika Czana w stroju gospodyni. Warto nadmienić, że udział wzięło wiele osób spoza gminy Bestwina co wskazuje na coraz większą popularność zabawy.

  • Odsłony: 102

IV Gra Wiejska- nagrody

Uwaga!

Atrakcyjne nagrody w  IV Grze Wiejskiej czekają na Zwycięzców!

 

-smartfon LG K8 Dual, System operacyjny: Android
Pamięć RAM: 1.5 GB
Liczba rdzeni procesora: Czterordzeniowy
Pamięć wbudowana [GB]: 8
Dual SIM: Tak

-kamera sportowa GÖTZE & JENSEN S_Line SC501,

-uniwersalne gogle VR 3D 360 stopni do smartfona,

-głośnik Bluetooth AM08.

 

Przypominamy również o osobnym konkursie na strój  związany z profesją wiejską - czeka atrakcyjna nagroda - bon o wartości 200 zł na zakup książek w księgarni "Na Lesisku"!

 

Uwaga!

Ogłoszenie wyników IV Gry Wiejskiej i wręczenie nagród odbędzie się 20 września o godz. 17tej w naszej Czytelni.

Zapraszamy!

  • Odsłony: 86

Dla dzieci

Tradycyjnie już w lipcu zapraszamy najmłodszych na

WAKACYJNY MARATON TEATRALNY

 

 

Programy:

Odwiedziło nas: Dziś 1 Wczoraj 24 W tym tygodniu 169 W tym miesiącu 535 Wszystkich 163978

Wydarzyło się:

 

WRZESIEŃ-

1939-09-07     Wróbel Alojzy
Alojzy Wróbel - IV Pułk Strzelców Podhalańskich (ur. 1919r.) - zginął w bitwie pod Radłowem nad Dunajcem. Pochowany na cmentarzu w Zabawie, po wojnie przewieziony na cmentarz w Bestwinie.


1965-09-08     Parafia Kaniów
Dekretem Kurii Metropolitalnej z dnia 8 września 1965r. Kaniów został samodzielną Parafią, czyli w pełni uniezależnił się od Bestwiny. Ks. F. Bochaczyk został proboszczem.


1939-09-08     Furczyk Franciszek
Franciszek Furczyk (ur. 17.07.1912) - strzelec IV Pułku Strzelców Podhalańskich, zmarł w dniu 8.09.1939r. w wyniku odniesionych ran w walce na bagnety w bitwie pod Bulowicacmi. Pochowany na cmentarzu w Kaniowie.


1994-09-14     Władysław Niemczyk
W dniu 14.09.1994r. zmarł Władysław Niemczyk (ur. 10.08.1915) dowódca Oddziału AK ps. Lis. Pochowany na cmentarzu w Hałcnowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech