Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 221

Oni walczyli o Polskę

W drodze do Niepodległej...

Konferencja „Oni walczyli o Polskę”

 

Siedem ciekawych wykładów, wspaniale przygotowani prelegenci, 33 plansze ze zdjęciami i tekstem – oto bilans konferencji naukowej pt. „Oni walczyli o Polskę”, odbywającej się 2 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Obecny wśród gości senator RP Andrzej Kamiński mówił o tej inicjatywie: Gdy zostałem poproszony o patronat, nie wahałem się ani chwili. Konferencja wpisuje się bardzo dobrze w ogólnokrajowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pamięta o nich w swoich uchwałach Senat i dobrze, że w gminach takich jak Bestwina mieszkańcy również wspominają swoich bohaterów. Podobnie wyraził się wójt naszej gminy Artur Beniowski, także będący honorowym patronem rocznicowego spotkania.

            Z plansz na wystawie spoglądają na odwiedzających bibliotekę ci, którzy przed stu laty o naszą Ojczyznę wielką i małą bili się na wszystkich frontach Europy lub służyli sprawie polskiej w inny sposób: Bracia Majowie, Stanisław Pokładnik, Wincenty Duraj, Franciszek Hamerlak, Józef Ryszka, arcyksiążę Leon Karol Habsburg, Antoni Pająk i kilkaset innych nazwisk. W armiach państw zaborczych, w armii Hallera, w Legionach Polskich, na salonach politycznych czy też w wojsku odrodzonej RP podczas wojny z bolszewikami – wszędzie tam, gdzie postawili swoją stopę, tam w sercu i w myśli była Polska, jak również rodzinne strony – Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów. Spoglądamy na tych naszych poprzedników z perspektywy wieku, próbując składać w całość świadectwa materialne. Historia to oprócz dokumentów archiwalnych również kartki pocztowe słane do rodziny a nawet manierka z wydrapanymi bagnetem kolejnymi miejscami pobytu. Rodziny pieczołowicie przechowują różne pamiątki, a dzięki życzliwości wielu osób wykorzystano je w bibliotece.

            Uczestnicy konferencji zostali na wstępie przywitani przez dyrektor GBP Teresę Lewczak. Po przemówieniach senatora i wójta przyszedł czas na wykłady. Jako pierwszy zaprezentował się przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, który w wystąpieniu Organizacje społeczne w Gminie Bestwina w okresie międzywojennym nakreślił szeroką panoramę życia wspólnego na naszych terenach, ze szczególnym uwzględnieniem partii i stronnictw politycznych. Kazimierz Kamiński - przewodniczący Towarzystwa Miłośników Dankowic, wygłosił prelekcję W walce o polskość i wiarę, skupiając się na losach sąsiadów „zza miedzy”. Dzieje Gniazda „Sokoła” w Dziedzicach omówiła dr Edelgarda Foltyn - wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i było to wstępem do wykładu Legioniści z Czechowic i Dziedzic na frontach I wojny światowej. Przygotował go Jacek Cwetler - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic. Kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie Andrzej Wojtyła podzielił się z publicznością zasobami swojej placówki, przedstawiając pod zbiorczym tytułem Myśląc o wolności wybrane materiały, między innymi fragmenty wspomnień Antoniego Ślósarczyka. Dwa ostatnie wystąpienia to Bracia Majowie z Bestwiny w materiałach źródłowych - listy i artykuły prasowe (Dorota Surowiak - przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej) oraz Wybrane elementy tradycji kultury i ich transformacja we współczesnym obrazie wsi pogranicza. Przykład Bestwiny (dr Grzegorz Boboń - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie).

            Kilkugodzinna wyprawa w przeszłość  „odświeżyła” wiadomości historyczne u słuchaczy. Przypomnieli sobie, o co chodziło w „akcie 5 listopada” i w „kryzysie przysięgowym”, dowiedzieli się też, dlaczego żołnierze wywodzący się ze „Strzelca” nie przepadali za tymi z „Sokoła”. Z kolei dla rodzin Wincentego Duraja i Stanisława Pokładnika spotkanie miało wymiar sentymentalny. Poza osobami wymienionymi w tekście już wyżej, na  widowni zasiedli radni powiatu bielskiego Jan Stanclik i Grzegorz Gawęda, przedstawicielka Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Magdalena Madejska, dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej Bogdan Kocurek, ks. proboszcz Cezary Dulka, panie dyrektor gminnych placówek oświatowych, reprezentanci różnych szkół i stowarzyszeń.

            W przygotowanie całej sesji włączyły się oprócz biblioteki Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i Towarzystwo Miłośników Dankowic. Patronat medialny objęły „Magazyn Gminny” oraz „Mój Powiat”.

 

Wystawa czynna będzie do końca listopada

 Sławomir Lewczak

 

 

 

 

więcej zdjęć >>> TUTAJ

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 1 Wczoraj 41 W tym tygodniu 261 W tym miesiącu 1279 Wszystkich 200726

Wydarzyło się:

 

Luty-


Porucznik pilot Zdzisław Kurek ur. się 20.09.1919r. w Bestwinie. Promocję na pilota uzyskał 1.09.1939r. W wyniku ewakuacji eskadry, przybył do Rumunii, stamtąd do Bejrutu, potem Marsylii. Przeszedł szkolenie w Etemps na Moran406. Wyjechał do Anglii gdzie został przydzielony do 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego "Lwowskich Puchaczy". Zginął 13 lutego 1942 roku śmiercią lotnika na samolocie Beaufighter. Pochowany na Higher Exeter Cemetery.

Bigos Jan (1914-1944), ur. w Bestwince 15.02, aresztowany i osadzony w areszcie gestapo w Bielsku, przewieziony do KL Auschwitz. Z wyroku policyjnego sądu doraźnego 27.01.1944r. skazany na śmierć "za przygotowywanie zdrady stanu i przynależność do organizacji konspiracyjnej". Egzekucję przez powieszenie wykonano publicznie w Jeleśni w dniu 30.01.1944roku.


Stefan Wodniak ur. się 17.02. 1950r. Sprawował urząd Wójta Gminy Bestwina w latach 2006 do 2012. Działacz PSL, Lokalnej Grupy Rybackiej, przewodniczący Akcji Katolickiej w Bestwinie. Był członkiem TMZB. Zmarł nagle w dniu 21.02.2012 roku, spoczął na bestwińskim cmentarzu.
 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech