Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 76

Mojej Przyjaciółce Natalii Rolleczek

fot. T.Lewczak

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Natalii Rolleczek. Była dla mnie nie tylko wspaniałą pisarką, autorką znaną i cenioną, ale była przede wszystkim Wielką Przyjaciółką. Mimo znacznej różnicy wieku, zostałam niemal zmuszona, aby nie zwracać się do Niej "Pani" tylko "Ty" (powiedziała tak: "jak mi nie będziesz mówić Ty, to ja tu klęknę na kolana ...) i tak dostąpiłam ogromnego zaszczytu.

Poznałyśmy się w 2003 roku, podczas Jej pobytu u znajomego księdza  w naszej Gminie, w Janowicach. Dowiedziawszy się o Jej obecności, pośpieszyłam tam aby poznać Autorkę "Drewnianego różańca". Zobaczyłam Ją siedzącą przed domkiem na schodkach, całą w błękitach, z warkoczem, zajadającą jogurcik. Zostałam bardzo serdecznie przyjęta i tak to się zaczęło. Były spotkania autorskie w naszej bibliotece, spotkania prywatne także w moim domu, dyskusje o książkach i życiu. Poznałam Jej życie, a Ona moje. Miałam zaszczyt pomagać Jej przy pisaniu powieści "Ziemia udręczona", a także baśni "Śliczne łabędziątko" oraz "Dziwne przygody Michałka z ćmą, kretem i kogutem na łące"(która została opatrzona dedykacją: Teresie Lewczak bibliotekarce z Bestwiny).

Potem wielokrotnie wracała do Bestwiny. A ja miałam okazję kilkakrotnie odwiedzić Ją w Krakowie. Nasza biblioteka otrzymała od Niej w darze 135 egz. książek - wszystkie one są widoczne w naszym katalogu pod nazwą "Kolekcja Natalii Rolleczek". Później zaczęły się kłopoty zdrowotne i nasz kontakt stał się bardziej korespondencyjny, chociaż spotkałyśmy się jeszcze w Olkuszu. Pamiętam , jak bardzo się cieszyła, kiedy zorganizowaliśmy akcję "Kartka dla Natalii" i na Jej urodziny czytelnicy nadesłali ponad 100 kartek z życzeniami.

Zostawiła po sobie wiele książek, ale przede wszystkim zostawiła pustkę w moim sercu. Kochana Natalio, będzie mi Ciebie bardzo brakować, byłaś Wielkim i mądrym Człowiekiem, pełnym pogody mimo trudnych chwil.

Zapisałaś nam w naszej kronice: "Do końca mego życia i jeszcze w zaświatach (jeśli się do nich dostanę!) będę pamiętać wzruszające spotkanie autorskie w bibliotece, za które najserdeczniej dziękuję paniom bibliotekarkom, które są największymi przyjaciółkami każdej trudzącej się pisarki i pisarza. Natalia Rolleczek".

 

Spoczywaj w pokoju!

Nigdy o Tobie nie zapomnę!

Teresa Lewczak

 

 

 

fot. T.Lewczak

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 40 Wczoraj 77 W tym tygodniu 201 W tym miesiącu 615 Wszystkich 207857

Wydarzyło się:

 

Listopad-


1.11.1903 ur. się ks Zygmunt Krywult, aresztowany przez Gestapo w lipcu 1943r., przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau, zmarł na gruźlicę 9.10.1945 w Gerden k. Hanowerru
15.11.1914r. ur. się Jan Bigos- mieszkaniec Bestwinki, łącznik AK, aresztowany we wrześniu 1943r. zginął w publicznej egzekucji w Jeleśni 31.01.1944 roku.

 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech