Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 25

Trochę statystyki i nie tylko

 

 

Kilka faktów z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie i jej filii w Bestwince, Janowicach i Kaniowie w roku 2019

W Gminie Bestwina działają biblioteki publiczne:
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie- od 1947 roku
Filia w Bestwince – od 1967 roku
Filia w Janowicach – od 1957 roku
Filia w Kaniowie – od 1957 roku

W ciągu roku przybyło -  2 996 książek oraz 50 egzemplarzy zbiorów specjalnych
Obecnie całość zasobów bibliotecznych obejmuje 83 996 woluminów książek oraz 3 382 egzemplarze zbiorów specjalnych, co daje w sumie 87 378 jednostek.
Czytelnicy aktywni zarejestrowani (tylko w 2019 r)-  4 153
Odwiedziny  czytelnicze – 35 587

Oprócz tradycyjnego wypożyczania książek i czasopism, udostępniania prezencyjnego w czytelniach, udostępnia się również dokumenty elektroniczne i zbiory audiowizualne.
Udostępniono materiałów bibliotecznych – 77 133
Udzielono informacji- 6 017
Od lat GBP w Bestwinie prowadzi różnorodne akcje mających na celu popularyzację czytelnictwa.
W 2019 r. przeprowadzono ponad 350 różnego typu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych takich jak np. spotkania autorskie,  konkursy mające zasięg ogólnopolski i lokalny, spotkania czytelników w ramach 4 Dyskusyjnych Klubów Książki, wystawy, warsztaty, akcje promocyjne, kursy, lekcje biblioteczne, sesje itp..
Zanotowaliśmy 15 100 uczestników tych wydarzeń.


Kilka zdań o komputeryzacji

Stosowany system biblioteczny -  System biblioteczny SOWA2/ MARC21
Skomputeryzowane prace biblioteczne:
•    Tworzenie własnych katalogów komputerowych
•    Gromadzenie zbiorów
•    Wydruk inwentarzy
•    Skontrum
•    Rejestracja czytelników i wypożyczeń

liczba rekordów w bazie Biblioteki: 
baza książek i zbiorów specjalnych – 65 690
baza czasopism – 5 187

Nasze social media:
http://www.facebook.com/GBPBestwina,
http://bibliotekawkaniowie.blogspot.com/,
http://bibliotekawjanowicach.blogspot.com/
http://www.facebook.com/BibliotekawKaniowie
https://www.facebook.com/Biblioteka-w-Bestwince
https://www.facebook.com/Biblioteka-w-Janowicach

- Instagram- https://www.instagram.com/gbpbestwina/
- Tweeter: https://twitter.com/GBPBestwina/

facebook – Gmina Bestwina na starych zdjęciach
Biblioteka posiada dostęp do platformy z e-bookami: -   IBUK Libra, Academica

OBSŁUGA KONTA CZYTELNICZEGO W INTERNECIE

Wszystkie procesy i obsługa Czytelnika we wszystkich placówkach GBP w Bestwinie są w pełni skomputeryzowane. Czytelnicy posiadają kartę identyfikacyjną, wydawaną w bibliotekach publicznych Gminy Bestwina i mają możliwość samodzielnego sprawdzania stanu konta czytelniczego w Internecie.
Po uruchomieniu odpowiedniego katalogu internetowego biblioteki, dostępnego na stronie www.gbpbestwina.pl - pojawi się zakładka służąca otwieraniu konta pod nazwą „zaloguj”. Użytkownik loguje się na konto czytelnicze podając identyfikator, którym jest do wyboru: numer karty bibliotecznej lub nazwisko i imię, sam przydziela sobie hasło.
Po poprawnym zalogowaniu czytelnik ma możliwość sprawdzenia tytułów  wypożyczonych zbiorów oraz przewidzianych terminów zwrotu egzemplarzy, a także dokonania rezerwacji lub zamówienia książek lub innych jednostek na podstawie katalogu internetowego. Dodatkową funkcją związaną z obsługą konta jest możliwość prolongowania książek wypożyczonych /przedłużenia terminu zwrotu egzemplarzy/. Można również zamawiać i rezerwować dowolną pozycję ze zbiorów biblioteki.
Usługa internetowego zamawiania książek dostępna jest dla czytelników wymienionych placówek za pośrednictwem komputerów domowych oraz w siedzibie bibliotek.
    Rezerwowanie książek [dotyczy książek, które są na półce w bibliotece] – usługa ta pozwala na odłożenie książki w bibliotece dla czytelnika, który ją zarezerwował. Zarezerwowane książki oczekują na odbiór przez czytelnika przez 3 dni. Funkcja zdalnego rezerwowania książek działa w każdej placówce .

    Zamawianie książek [dotyczy pozycji, które są wypożyczone] – funkcja zamawiania pozwala na „wpisanie się” czytelnika na wirtualną listę osób oczekujących na zwrot książki.
Funkcja zamawiania i rezerwowania książek wymaga wcześniejszego zalogowania się na konto czytelnicze przy użyciu identyfikatora i hasła.
 
PROLONGOWANIE KSIĄŻEK WYPOŻYCZONYCH

Prolongowanie wypożyczonych książek drogą internetową – usługa pozwala na samodzielne przesunięcie terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych. Funkcja działa po wcześniejszym zalogowaniu czytelnika na jego indywidualne konto. Użytkownicy mogą samodzielnie prolongować książki, o ile nie zostały one przetrzymane. Dla książek przetrzymanych funkcja prolongaty jest zablokowana.

POWIADAMIANIE CZYTELNIKÓW PRZEZ SYSTEM

GBP w Bestwinie zdalnie powiadamia czytelników  o tym, że:
•    wypożyczyli książki i dobiega końca termin ich wypożyczenia,
•    przetrzymali książki, przypominając o konieczności zwrotu egzemplarzy,
•    zamówili w bibliotece książkę, która była w danej chwili niedostępna ; po zwróceniu egzemplarza przez innego czytelnika, system wysyła e-maila do pierwszej osoby w kolejce oczekujących na książkę, zawiadamiając ją o możliwości odebrania książki w bibliotece,
•    nie zgłosili się po odbiór książki zarezerwowanej /odłożonej/ w bibliotece

Należy podkreślić, że Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie w roku 2019  pracowała przez 5 miesięcy podczas toczących się prac remontowych.

Od 2006 roku GBP niezmiennie utrzymuje się na 1 miejscu w powiecie bielskim wg wskaźników opracowywanych corocznie przez Bibliotekę Śląską jako bibliotekę wojewódzką ( nie jest prowadzony ranking wojewódzki).

Wszystkim Czytelnikom dziękujemy! Zapraszamy Wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z naszych usług!

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 42 Wczoraj 47 W tym tygodniu 324 W tym miesiącu 739 Wszystkich 212206

Wydarzyło się:

 

Luty-

 Por. Zdzisław Kurek
Porucznik pilot Zdzisław Kurek ur. się 20.09.1919r. w Bestwinie. Promocję na pilota uzyskał 1.09.1939r. W wyniku ewakuacji eskadry, przybył do Rumunii, stamtąd do Bejrutu, potem Marsylii. Przeszedł szkolenie w Etemps na Moran406. Wyjechał do Anglii gdzie został przydzielony do 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego "Lwowskich Puchaczy". Zginął 13 lutego 1942 roku śmiercią lotnika na samolocie Beaufighter. Pochowany na Higher Exeter Cemetery.
Jan Bigos
Bigos Jan (1914-1944), ur. w Bestwince 15.02, aresztowany i osadzony w areszcie gestapo w Bielsku, przewieziony do KL Auschwitz. Z wyroku policyjnego sądu doraźnego 27.01.1944r. skazany na śmierć "za przygotowywanie zdrady stanu i przynależność do organizacji konspiracyjnej". Egzekucję przez powieszenie wykonano publicznie w Jeleśni w dniu 30.01.1944roku.
Stefan Wodniak
Stefan Wodniak ur. się 17.02. 1950r. Sprawował urząd Wójta Gminy Bestwina w latach 2006 do 2012. Działacz PSL, Lokalnej Grupy Rybackiej, przewodniczący Akcji Katolickiej w Bestwinie. Był członkiem TMZB. Zmarł nagle w dniu 21.02.2012 roku, spoczął na bestwińskim cmentarzu.
Antoni Wieczorkiewicz
Wieczorkiewicz Antoni (1898-1963) ur. 28.02.1898r w Bestwinie, w latach 1916 - 1918 służył w wojsku austriackim, zdemobilizowany w 1922r, od 1924r. wójt Gminy Bestwina, od 1926 r. członek rady powiatowej i prezes Okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych, w latach 1938 - 1939 poseł na Sejm. W czasie II wojny pracuje jako "Jeniec wojenny" we dworze w Dankowicach, w 1945 aresztowany przez UB, więziony w Pszczynie, Katowicach i Bielsku. Skazany na zesłanie do łagrów cudem uniknął wykonania wyroku. Zmarł 08.11.1963r, odznaczony pośmiertnie ryngrafem Matki Bożej Częstochowskiej.


 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech